بسم الله الرحمن الرحیم

شفاعت امام صادق علیه السلام

شیخ طوسى رحمه الله در کتاب امالى» روایت کرده است که : سماعة بن مهران بر امام صادق علیه السلام وارد شد ، آن حضرت از او سئوال کرد :

اى سماعه ! بدترین مردم (از دیدگاه مردم و جامعه) چه کسانى هستند ؟

عرض کرد : اى فرزند رسول خدا ! ما را بدترین مردم مى‏ شناسند .

مى‏ گوید : امام صادق علیه السلام که این پاسخ را شنید خشمناک شد بطوریکه چهره مبارکش دگرگون گردید ، سپس او که تکیه داده بود در برابر من نشست و دوباره سئوال فرمود :

اى سماعه ! مردم بدترین اشخاص را چه کسانى مى ‏دانند ؟

عرض کردم : بخدا قسم دروغ عرض نکردم اى فرزند رسول خدا ، نزد مردم ما بدترین اشخاص هستیم زیرا آنها ما را کافر و رافضى مى‏ نامند .

آنگاه امام صادق علیه السلام نگاهى به من کرد و فرمود :

چگونه خواهید بود وقتى که شما را به طرف بهشت راهنمائى کنند و آنها را به سوى جهنّم برانند ، و چون شما را در دوزخ نبینند آنگاه بگویند :

ما لَنا لانَرى رِجالاً کُنّا نَعُدُّهُمْ مِنَ الأشْرار» (1) .

چه شده است کسانى را که بدترین مردم مى ‏دانستیم اکنون اینجا در میان آتش نمى‏ بینیم» .

یا سماعة بن مهران، إنّه من أساء منکم إساءة مشینا إلى اللَّه تعالى یوم القیامة بأقدامنا فنشفع فیه فنشفّع .

اى سماعة بن مهران ! اگر یکى از شما گناهى را مرتکب شده باشد ما با پاى خود به درگاه الهى مى‏ رویم و براى او شفاعت مى ‏کنیم ، و خداوند شفاعت ما را درباره او مى ‏پذیرد .

بخدا قسم ده نفر از شما وارد دوزخ نمى‏ شود ، بخدا قسم پنج نفر از شما وارد دوزخ نمی ‏شود ، بخدا قسم سه نفر از شما وارد دوزخ نمى ‏شود ، بخدا قسم حتّى یک نفر از شما به جهنّم نخواهد رفت ، در درجات بهشت با یکدیگر رقابت کنید ، و دشمنان خود را با داشتن تقوا و پاکدامنى براى همیشه اندوهناک سازید .(2)

منابع :

1) سوره ص ، آیه 62 .

2) امالى طوسى : 295 ح 28 مجلس 11 ، وسائل الشیعه: 197/11 ح 22، تفسیر برهان : 63/4 ح6، بحار الأنوار : 117/68 ح 41 و ج : 259/24 ح 10 به نقل از تأویل الآیات : 507/1 ح 10 .

جنگ با اهل بیت علیهم السلام جنگ با پیامبر صلی الله علیه و آله

امیرالمومنین علیه السلام در زمان حضرت نوح علیه السلام

فاطمه سلام الله علیها دین استوار

، ,مردم ,صادق ,السلام ,امام ,بدترین ,امام صادق ,از شما ,صادق علیه ,علیه السلام ,نفر از

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

بلاگ آموزشی برق و الکترونیک ghamkhari24.com آکادمی کسب و کار اینترتی آموزشروید دولت، معلمان و خانواده‌ها برای شادتر شدن محیط مدارس چه کاری باید انجام دهند؟ سالم زیبا در آینه قرآن و عترت ĶPÒP ĹÁŇĐ strategicgame ولایتمداران فرش کرج دیجی کتاب