بسم الله الرحمن الرحیم

فضائل امام رضا علیه السلام

شیخ صدوق قدس سره در کتاب عیون اخبار الرضا علیه السلام» از مفضّل نقل مى‏ کند که گفت : خدمت حضرت موسى بن جعفر علیهما السلام رسیدم آن حضرت فرزندش على علیه السلام را به دامن گرفته بود ، مى‏ بوسید و زبانش را مى‏ مکید ، گاهى بر شانه مى ‏گذاشت و گاهى در بر مى‏ گرفت و مى ‏فرمود :

بأبی أنت واُمّی ما أطیب ریحک، وأطهر خلقک، وأبین فضلک .

پدر و مادرم فداى تو ، چقدر نیکو و معطّر است بوى تو ، و چه پاکیزه است اخلاق تو ، و چه روشن و ظاهر است برترى و فضیلت تو .

عرض کردم : فدایت شوم ، به قدرى این فرزندت را دوست دارم و محبّت او در دلم قرار گرفته است که هیچ کسى را جز خودت آن قدر دوست ندارم .

به من فرمود : اى مفضّل ! مقام و منزلت او نسبت به من مانند مقام و منزلت من نسبت به پدرم مى‏ باشد ذُرّیَّةٌ بَعْضُها مِنْ بَعْض وَاللَّه سَمیعٌ عَلیمٌ»(سوره آل عمران ، آیه 34) . ذریّه‏ اى هستند که بعضى از آنها از بعضى دیگر فضائل و کمالات را به ارث مى ‏برند ، و خداوند شنوا و دانا است» .

عرض کردم : آیا او بعد از شما امام و پیشوا و فرمانروا است ؟

فرمود : نعم ، من أطاعه رشد ومن عصاه کفر .

بلى ، هر که او را اطاعت کند راه را یافته و به سعادت رسیده است ، و هر که او را نافرمانى کند بى ‏راهه رفته و کافر گشته است .

منابع :

عیون اخبار الرضا علیه السلام: 26/1 ح 28، بحار الأنوار : 20/49 ح 26.

جنگ با اهل بیت علیهم السلام جنگ با پیامبر صلی الله علیه و آله

امیرالمومنین علیه السلام در زمان حضرت نوح علیه السلام

فاطمه سلام الله علیها دین استوار

، ,مى‏ ,السلام ,تو ,علیه ,فضائل ,، و ,علیه السلام ,تو ، ,هر که ,و منزلت

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ارتفاع سکوت استقلال خوزستان آبی sricamBL دکور اتاق تجهیزات آشپزخانه صنعتی استیل پخت counterexample دانستنی های دارویی سایت شخصی